Angel White

Muhabbet kuşu yavruları ( 25 Günlük )

  • 0

25 Günlük Yavru Muhabbet Kuşu | Muhabbet kuşu eğitimi
- Eğitime Başlamadan Önce
Eğer daha önce muhabbet kuşu beslemediyseniz veya eğitmediyseniz, ilk olarak yavru bir muhabbet kuşu sahiplenmenizi tavsiye ederiz. Çünkü, yetişkin muhabbet kuşlarına eğitim vermek daha zordur ve kuş davranışları konusunda deneyim gerektirebilir.

Muhabbet kuşunu ele alıştırma eğitimi vermek için, kuş elinize alışana kadar onu kafes dışına çıkarmayın. Ele alıştırma eğitimi, kuş kafes içerisindeyken başlayacak.

- Önce Güvenini Kazanın

Muhabbet kuşunuz ile yakın arkadaşlık kurmak istiyorsanız, ilk önce minik kuşunuza güven vermelisiniz. Evinize yeni gelen muhabbet kuşu, yeni evini, yaşam alanını ve evdeki diğer bireyleri tanıyana kadar ona zaman verin.

Birkaç gün çok fazla üstüne gitmeyin. Birkaç gün geçtikten sonra, yaşam alanını, yeni evini ve ev sakinlerini tanıyan muhabbet kuşları, güven konusundaki ilk aşamayı geçmiş olur.

Daha sonraki günlerde, mümkün olduğu kadar onu korkutmamaya özen gösterin. Yemini, suyunu değiştirirken, kafesini temizlerken mümkün olduğu kadar yavaş hareket edin.

Ani hareketler ile onu korkutmayın. Çok kısa sürede muhabbet kuşunuz sizden zarar görmeyeceğini anlayacaktır.

- Onun Arkadaşı Olduğunuzu Gösterin

Muhabbet kuşlarını elinize alıştırmak için uygulayacağınız ikinci aşama, onun arkadaşı olduğunuzu göstermenizdir. İlk aşamayı geçtiniz ve muhabbet kuşu sizden zarar gelmeyeceğini artık biliyor.

Şimdi ise sizi bir dost olarak görmeli. Şöyle ki; Muhabbet kuşları doğası gereği kalabalık sürüler halinde yaşar ve kalabalıktan hoşlanır. Onu yalnız beslediğinizde, onun yalnızlığını sizinle paylaşabileceğini göstermelisiniz.

Bunun için muhabbet kuşunuzu ürkütmeden, onunla sık sık konuşun. Alçak ve yumuşak ses tonu ile onun bir arkadaşı olarak sohbet edin. Kafesine yakın veya uzak olmanız önemli değildir.

Ancak bu aşamada asla kafese elinizi uzatmayın! Henüz ikinci aşamada muhtemelen 7-10 günlük bir sürede, muhabbet kuşunuz hala daha elinizden korkuyor olacaktır. Onu korkutmayın.

Sürekli yumuşak ses tonu ile sohbet ettiğiniz muhabbet kuşunuzun sizi büyük bir merakla dinlediğini çok kısa sürede göreceksiniz. Hatta muhtemelen 1-2 gün içerisinde siz konuşurken alçak sesle size karşılık vermeye bile başlayacaktır.

- Elinizi Ona Tanıtın

Güveninizi kazanan ve sizinle yalnızlığını paylaşan muhabbet kuşunu elinize alıştırmak için uygulayacağınız son aşama, ona elinizi tanıtmaktır.

Benzer Yayınlar