Angel White

Yavru Muhabbet Kuşları Nasıl Beslenir ?

  • 0

Muhabbet kuşu yavruları | Muhabbet kuşlarının beslenmesi ve bakımı - Muhabbet Kuşlarının Ana Yemleri

Muhabbet kuşları ağırlıklı olarak çeşitli tohumlarla beslenir. Bir muhabbet kuşu, günde ortalama 10 gr yem tüketir. Bu rakam, kuşun ırkına ve yaşına göre değişiklik gösterir, kuluçka ve yavrulama dönemlerinde artabilir.

Tohumlar, muhabbet kuşlarının temel besin kaynağıdır. Yağlı tohumlar ve unlu tohumlar olarak iki kategoride sınıflandırılırlar.

Her iki tip tohumun yapısında karbonhidrat, lipit ve az miktarda protein bulunur. Muhabbet kuşlarının beslenme ihtiyacını karşılayabilmeleri için gerekli yem, pet shop, market vb. yerlerde hazır olarak satılmaktadır.

MyYem, Quik, Gold Wings, Mavi Boncuk, Bonnie gibi markalı ürünleri kullanabileceğiniz gibi markasız olarak paketlenmiş açık ürünleri de kullanabilirsiniz.

Açık ürünler daha ekonomik olmakla birlikte güvendiğiniz bir yerden almıyorsanız beraberinde risk de getireceği için bizim tavsiyemiz bakanlık onaylı kapalı ürünleri tercih etmeniz yönünde.

Bahsettiğimiz paketli muhabbet kuşu yemlerinin içinde karışık olarak sarı darı, beyaz darı, kırmızı darı, aspur (kanarya yemi) ve nijer tohumu mevcuttur. Bunlar kuşun günlük yem ihtiyacını karşılamaktadır.

Bu şekilde hazır karışım kullanabileceğiniz gibi bunları ayrı paketler halinde alıp kendiniz de karıştırabilirsiniz. Genelde pet shoplarda satılan paketlerde pahalı olduğu için aspur (kanarya yemi) az miktarda bulunur.

Karışımı kendiniz yapacaksanız; pet shoptan birkaç paket sade darı ve aspur alıp ikisini karıştırarak daha kaliteli bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı, aspur'un yemdekioranı %50'yi geçmeyecek şekilde istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu karışıma az miktarda yulaf da ekleyebilirsiniz.

Yulaf muhabbet kuşlarının çok sevdiği bir besindir ancak fazla tüketilmesi halinde yağlanmaya neden olacağı için az miktarda tüketilmesi gerekir. Aynı şekilde fazla tüketildiğinde kuşun tüylerinin sertleşmesine de neden olur.

Yulaf, kuşlar için faydalı olmakla birlikte %6.5 yağ oranı ile ham yağ oranı en yüksek olan tahıllardan birisidir.

Yulafın ana yemin içindeki oranı %10'dan fazla olmamalıdır. Karışımı kendiniz yapacaksanız buna dikkat etmelisiniz. Yulaf, zayıf düşen ya da hasta olan kuşların kısa sürede kendini toparlaması için geçici olarak sade bir şekilde verilebilir.

Benzer Yayınlar