Angel White

Yavru muhabbet kuşu nasıl beslenir?

  • 1

Yavru Muhabbet Kuşları 3. Jenerasyon | Yavru muhabbet kuşlarına hangi yemler verilir?
Yavru muhabbet kuşu nasıl beslenir? Kuşlarda Beslenme!

Yavru muhabbet kuşları yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık 28-30 gün yuvada kalır ve anneleri tarafından ağız yoluyla beslenirler.

Yavrular, yuvadan çıktıktan sonra kendi kendine beslenmeyi ve yem kırmayı öğrenene kadarki geçiş sürecinde hazır mama ya da kabuksuz yemlerle beslenmelidir.

Yavrular bu süreçte yem kırmayı, kabuklarını ayıklamayı öğrenecek ve normal yemle beslenebilecek duruma gelecektir. Yavru muhabbet kuşlarımıza bu süreçte verilebilecek 3 tür yem vardır.

Yavru Muhabbet Kuşu Yemleri

İçerik olarak yetişkin muhabbet kuşlarına verilen yemlere benzemekle birlikte kabuğu daha kolay soyulabilen, daha ince yem çeşitlerinin yer aldığı, besleyici ve vitamin takviyeli hazır muhabbet kuşu yemleridir.

Pet shop ve marketlerde hazır olarak satılır. Bu yemleri, yavru muhabbet kuşlarıyla birlikte normal yetişkin muhabbet kuşları da severek tüketir. İçeriğinde sarı darı, beyaz darı, kızıl darı, aspur, nijer tohumu ve ballı mama mevcuttur.

Yavru muhabbet kuşlarına ilk 1-2 ay bu yemi vermek gelişimleri açısından faydalı olacaktır.

Yavru muhabbet kuşu yeminde mama takviyeli olanları almanız kuşunuzun fiziksel gelişimi ve sağlıklı bir şekilde büyümesi açısından faydalı olacaktır.

Kabuksuz Yem

Kabuksuz yem, yem kırmayı bilmeyen yavru muhabbet kuşlarının kolayca tüketebilmesi ve kabuksuz olması nedeniyle çöp çıkarmaması açısından faydalı olmakla birlikte; kuşu tembelliğe alıştırması ve yemin kabuğu olmadığı için havadaki mikroplarla daha kolay buluşabilmesi gibi dezavantajlara da sahiptir.

Kabuksuz yem, henüz yem kırmayı bilmeyen çok küçük yavrularda ve gagalarında sorun olan yetişkin kuşlarda tercih edilebilir. Eğer kuşun gagası yeterince sağlıklıysa ve gelişimini tamamlamışsa kabuksuz yem kullanmaya gerek yoktur.

Yuvadan yeni çıkan muhabbet kuşlarına ilk bir hafta-10 gün vermek yeterlidir. Devamlı kabuksuz yem kullanmak tavsiye edilmez.

Benzer Yayınlar